ul.-Pszczyńska-ul.-73-Pułku-Piechoty-1a

Zjazd z ul Pszczyńskiej na 73 Pułku piechoty

Informujemy, ze  we wtorek 18 stycznia otwarty zostanie zjazd z ulicy Pszczyńskiej w kierunku od Centrum Katowic w ulicę 73-go Pułku Piechoty w kierunku Ligoty i Ochojca. To ważny moment inwestycji. Mamy gotowy kolejny zjazd dla kierowców, który upłynni ruch na trasie w kierunku od Centrum do południowych dzielnic Katowic. Dla kierowców zostanie on udostępniony w godzinach około południowych, tak by przy szczycie powrotów do domu mogli korzystać już z tego rozwiązania.

Zakończenie prac budowlanych na całej inwestycji przewidywane jest na drugą połowę roku dlatego wykonawca realizuje wiele działań równolegle. Zimowe warunki i  ujemne temperatury uniemożliwiają intensyfikację prac drogowych, natomiast wykonawca chce jak najszybciej ukończyć przebudowę przejścia dla pieszych, z którego korzystają mieszkańcy Giszowca. Obecnie jest na etapie wyburzania wschodniej części przejścia na wysokości przystanku autobusowego. Równolegle przebudowuje kanał wód dołowych KWK Murcki Staszic i realizuje prace związane z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną.

Przypomnijmy, że to największa inwestycja drogowa w mieście od czasu budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka i składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza z nich to budowa nowego bezkolizyjnego węzła dwóch dróg krajowych – ul. Pszczyńskiej (DK86) i ul. 73 Pułku Piechoty (DK81) oraz rozbudowa ulicy Pszczyńskiej (DK86) od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu. Usprawnione zatem zostanie skomunikowanie ponadlokalne obszaru południowej części aglomeracji katowickiej z jej strefą centralną oraz miejskiego obszaru południowo-wschodniej części Katowic, w zakresie połączenia z drogami krajowymi oraz centrum miasta. Druga część obejmuje rozbudowę istniejącego dziś węzła drogowego ulicy Pszczyńskiej (DK 86)  z ulicami 73 Pułku Piechoty, Karolinki, Kolistą, obsługującego ruch lokalny. Piesi i rowerzyści także zyskają nowe bezkolizyjne połączenia. W efekcie przebudowy skrzyżowanie Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe, a ruch lokalny zostanie oddzielony od tranzytowego. Powstaną tu zatem dwa węzły: jeden będzie rozprowadzał ruch tranzytowy w kierunku Tychów, Cieszyna  i Skoczowa oraz na północ w kierunku autostrady A-4 i dalej w kierunku Krakowa i Wrocławia oraz Łodzi i Gdańska, drugi będzie przeznaczony dla ruchu lokalnego – w kierunku Giszowca, Murcek  i Ochojca. Koszt robót budowlanych wynosi 308,1 mln zł, z czego aż 239,3 mln zł – to dofinansowanie pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Inwestycja w liczbach:

  • 58,5 tysiąca – tyle pojazdów codziennie przejeżdża po DK 86 na wysokości katowickiego Giszowca
  • 308,1 mln zł – tyle kosztować będzie przebudowa węzłów DK81 i DK 86
  • 3,62 km – to łączna długość rozbudowywanych i przebudowywanych dwóch odcinków DK 81 i DK 86

Pozdrowienia
Ewa Lipka

Rzecznik prasowy
Wydział Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Katowice

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *