22221714_10155291860669191_3978033699514334801_n-770x315

Zaproszenie na obywatelska debatę #Katowice 2050. Miasto bez węgla

Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie obywatelskiej: #Katowice 2050. Miasto bez węgla, która odbędzie się 21 lutego br. g. 18 w klubokawiarni KATO (Katowice, ul. Mariacka 13).
Na debacie „#Katowice2050: miasto bez węgla” będziemy rozmawiać o odbywającej się na naszych oczach transformacji energetycznej z bardzo małym zaangażowaniem społecznym. Jeśli z małym udziałem, to również małymi korzyściami z tego wynikającymi.

Węgiel od dziesiątków lat jawił się w Polsce jako solidne paliwo dla energetyki, która wytwarzając prąd i ciepło, służyła gospodarce i społeczeństwu. Nagle okazuje się, że energetyka oparta na węglu zagraża ludzkości dzisiaj, jak i w przyszłości. Przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza oraz do degradacji dzikiej przyrody i cennych terenów już zagospodarowanych. Dostrzega to już wiele państw, przedsiębiorstw produkcyjnych, instytucji finansowych, a przede wszystkim samorządów lokalnych na świecie. Transformacja energetyczna staje się faktem. Czas już powiedzieć sobie otwarcie: węgiel nie jest już paliwem przyszłości. Dlatego tak potrzebne jest obecnie otwarte dyskutowanie o tym, dlaczego koniecznym jest odchodzenie od węgla i jakie to niesie konsekwencje, także w sferze społecznej. Ważne jest również uświadomienie sobie korzyści i wyzwań rozwojowych, jakie stoją przed nami. Jak z pozornej niekorzyści uzyskać korzyść na dziś i dla przyszłych pokoleń.

Katowice 2050 to cykl otwartych debat, w ramach których aktywiści ze Stowarzyszenia BoMiasto i zaproszeni przez nich gości rozmawiają o szansach, problemach i potencjale Katowic.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *